Bank Światowy podkreśla, że Albania poczyniła postępy w zakresie reformy regulacji działalności gospodarczej. Przeskoczyła aż 40 miejsc, w 2014 roku uplasowała się na 108. miejscu, a w 2015 roku znalazła się już na 68 pozycji. Warto odnotować także fakt, że znacząco poprawiła sytuację przedsiębiorców poprzez regulację trzech ważnych sektorów prowadzenia działalności gospodarczej, mianowicie: ułatwiono rozpoczęcie działalności gospodarczej, uproszczono procedury pozwoleń na budowę i rejestrację nieruchomości – pod tym ostatnim aspektem obniżono także koszty. To furtka dla wielu przedsiębiorców, być może także i dla ciebie.
Masz pomysł na biznes lub chcesz zainwestować w Albanii? Szukasz godnego zaufania tłumacza mogącego pochwalić się bogatym portfolio, dużą wiedzą i doświadczeniem? Oddaj specjalistyczne tłumaczenia biznesowe „z” i „na” albański najlepszym ekspertom z renomowanego biura tłumaczeń SuperTłumacz!
Nazwa państwa: Albania, Republika Albanii,
Język urzędowy: albański,
Stolica: Tirana,
Liczba ludności: według danych Instytutu Statystyki w styczniu 2017 roku ludność Albanii oszacowano na 2 876 591 osób. Spadek liczby mieszkańców mający miejsce w ostatniej dekadzie spowodowany był w głównej mierze dwoma czynnikami: migracją oraz malejącym wskaźnikiem urodzeń.
Mniejszości etniczne i kulturowe: Grecy, Macedończycy, Czarnogórcy, Włosi, Romowie i Egipcjanie.
PKB całkowite: 13,18 mld USD,
PKB na osobę: 4583 USD,
Jednostka monetarna: lek (ALL),
Gospodarka: rynkowa, kraj rozwijający się,
Tempo wzrostu gospodarczego: 2,56% PKB, dane z 2015 roku,
Bogactwo naturalne: Albania posiada spore bogactwo mineralne – stąd jednym z perspektywicznych sektorów jest górnictwo. Wydobywa się tu m.in.: rudy chromu, miedzi, żelaza, niklu, a także ropę naftową, gaz ziemny czy węgiel. Występuje tu także jedno z największych na Ziemi złóż naturalnych asfaltu,
Ważne i silne sektory: znaczący producent wyrobów tytoniowych, prężnie rozwija się branża metalurgiczna, elektrotechniczna, włókiennicza czy przetwórstwo płodów rolnych,
Główni partnerzy eksportowi: Włochy, Kosowo, USA, Chiny, Grecja i Hiszpania,
Główni partnerzy importowi: Włochy, Chiny, Grecja, Turcja, Niemcy.
Dlaczego Albania?
Choć sytuacja w Albanii nie jest idealna, kraj wciąż zmaga się z różnymi problemami, trzeba uczciwie powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat państwo poczyniło wiele realnych kroków ku temu, aby umocnić swoją pozycję i ściągnąć inwestorów zagranicznych. To także dobra okazja dla Polaków zainteresowanych szukaniem nowych możliwości i okazji. Sytuacja jest tym bardziej dobra, że naszych rodaków wciąż jest tam niewielu, a ci obecni, zazwyczaj to przedstawiciele świata technologii informatycznych.
Eksport Polski do Albanii:
- artykuły spożywcze,
- towary rolnicze,
- wyroby ceramiczne,
- wyroby przemysłu chemicznego,
- wyroby przemysłu elektronicznego,
- wyroby przemysłu metalurgicznego.
Na plus dla Albanii: W ostatnim czasie start wielu projektom i inwestycjom ułatwiły regulacje działalności gospodarczej dotyczące rozpoczynania działalności, procedur uzyskiwania pozwoleń na budowę i rejestrację nieruchomości.
Albania walczy o lepsze jutro
1 września 2015 roku rząd Albanii rozpoczął intensywne działania przeciwko nieformalności na rynkach – niemal natychmiast znacząco wzrosła liczba zarejestrowanych firm. Podjęto walkę z nieuczciwymi praktykami w celu ograniczenia niewłaściwych zachowań biznesowych i jako środka poprawy klimatu biznesowego w kraju.
Warto zwrócić uwagę także na innego rodzaju zachętę zastosowaną przez tamtejszą władze. W 2015 roku zniesiono podatek dla start-upów, których roczny obrót nie przekracza 5 mln ALL.
Kusząca lokalizacja: Albania położona w południowo-wschodniej części kontynentu europejskiego, na Bałkanach. Graniczy z Czarnogórą, Kosowem, Macedonią, Grecją i poprzez morze z Włochami ma znakomite geostrategiczne położenie, które warto wykorzystać z myślą o swoim zagranicznym biznesie lub inwestycji właśnie w tym kraju.
Jeszcze więcej możliwości dla twojego biznesu: Położenie państwa odgrywa kluczową rolę w gospodarczym, politycznym i społecznym rozwoju Albanii. Lokalizacja na rozdrożu Wschodu i Zachodu, a także dostęp do Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego oznacza więcej możliwości.
Warto być świadomym: Linia brzegowa Albanii ma ogromny potencjał dla rozwoju:
- turystyki,
- rybołówstwa,
- budowy statków,
- portów (transport i handel).
Gdzie szukać możliwości biznesowych i inwestycyjnych?
- przemysł wydobycia minerałów,
- ochrona środowiska,
- artykuły spożywcze,
- wyroby przemysłu obronnego,
- wyposażenie hoteli,
- turystyka,
- rolnictwo – zaopatrywanie w narzędzia i maszyny.
Tirana jest stolicą, a także politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum Albanii. To także finansowe serce tego państwa.
Od 2014 roku administracyjnie Albania obejmuje 12 regionów podzielonych na 61 gmin.
Najważniejsze miasta to: Tirana, Fier, Gjirokastra, Durres, Vlora, Berat, Korca.
Członek Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO, OBWE, Rada Europy i UNESCO.
Specjalistyczne tłumaczenia biznesowe z języka polskiego na albański lub z języka albańskiego na polski to wyraz nie tylko twojego szacunku dla partnera biznesowe z Albanii, ale także oznaka pełnego profesjonalizmu.
Jak to wszystko wygląda na miejscu?
Sieć dróg:
- ponad 20 000 km dróg
- ważny projekt to paneuropejski korytarz VIII – ma połączyć albański port Durres na wybrzeżu Adriatyku z bułgarskim portem Warny na wybrzeżu Morza Czarnego.
Sieć kolejowa
- albańska sieć kolejowa liczy ok. 677 km.
- trzy najważniejsze trasy to: kierunek granica z Czarnogórą (przez Hani i Hotit Cross Border Point), kierunek Ballshi i kierunek Vlora.
- przyszłe projekty koncentrują się na rewitalizacji albańskiego systemu kolejowego.
- trzeba podkreślić, że aktualnie Albania nie ma połączenia z żadną europejską siecią kolejową – istniejące połączenie z Czarnogórą dotyczy tylko transportu towarowego.
Transport drogą morską
- 4 porty morskie: Durres, Vlora, Saranda i Shengjin.
- Port w Durres – największy i najważniejszy w kraju. Obsługuje usługi pasażerskie, i towarowe. Według danych Banku Światowego do 2023 roku ruch w tym porcie wyniesie 8,5 mln ton.
- Port Vlora – służy głównie jako transport pasażerski.
- Port Saranda – oferuje usługi transportu pasażerskiego.
- Port Shengjin – jest portem towarowym i bramą do autostrady Milot-Kukes.
Główni partnerzy eksportowi
Mimo że tradycyjnymi partnerami handlowymi Albania są Włochy, Grecja, Kosowo, Turcja, istnieją możliwości dla innych europejskich i międzynarodowych firm, w tym dla tych z Polski.
Jest to szansa dla wielu przedsiębiorców. Obecnie działają tu już firmy zagraniczne z takich państw, jak m.in.:
- Włochy,
- Grecja,
- Kanada,
- Holandia,
- Austria.
Problemy do pokonania
Władze podejmują środki i znaczące reformy mające na celu poprawę klimatu biznesowego w kraju i zachęcają do napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale wciąż istnieje wiele wyzwań, z którymi musi zmierzyć się tutejszy rząd.
Największe wyzwania, które stoją przed Albanią:
- korupcja,
- biurokracja,
- problemy z nieruchomościami,
- słaby i powolny system sądownictwa,
- słabe egzekwowanie umów,
- obciążenia podatkowe,
- brak infrastruktury.
W stronę wzrostu
Zarówno Invest in Albania, jak i Albania Investment Development Agency podkreślają, że rozwój lokalnej gospodarki zależy od najprężniej działających i zarazem najsilniejszych sektorów, w tym od:
- energetycznego,
- górniczego,
- rolnego,
- hutniczego,
- turystycznego.
Miej na uwadze: umowy handlowe
Od 1990 roku Albania stosuje liberalny system handlu, zgodnie ze standardami ustanowionymi przez Unię Europejską i Światową Organizację Handlu (WTO).
Przepisy celne zostały zharmonizowane zgodnie z systemem UE.
Warto wiedzieć: Albania otrzymuje pomoc finansową od UE w ramach IPA II. Alokacja środków na lata 2014-2020 wynosi 649,4 mln euro.
Priorytetowymi sektorami finansowania w wyżej wymienionym okresie są:
- demokracja i sprawowanie rządów,
- praworządność i prawa podstawowe,
- działania w zakresie środowiska i klimatu,
- transport,
- edukacja,
- polityka zatrudnienia i polityka społeczna,
- rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich,
- współpraca regionalna i terytorialna.
Dziedzictwo kulturowe i historyczne na wagę złota
Liczni turyści odwiedzają co roku miejsca archeologiczne i parki w Albanii oraz inne ważne miejsca i miasta, które niosą cenne wartości kulturowe i historyczne. O tym, że kraj jest coraz chętniej obierany za cel przez podróżników i turystów z Europy oraz różnych zakątków świata świadczy chociażby wyróżnienie przyznane m.in. przez Lonely Planet w 2014 roku – Albanię uznano za jedną z najlepszych destynacji turystycznych na świecie.
Dobra prognoza na przyszłość:
- kraj ten ma ogromny potencjał turystyczny – otwierają się przed nim duże możliwości rozwoju zarówno na obszarach przybrzeżnych, jak i śródlądowych.
- eksperci podkreślają, że w chwili obecnie Albania tworzy produkt turystyczny, który składa się z następujących elementów: dziedzictwa historycznego i kulturowego, przyrody i środowiska, turystyki przygodowej, klimatu śródziemnomorskiego, a także długiej linii brzegowej.
Podróżników i turystów z Europy oraz innych części świata przyciągają tutejsze obszary chronione. Znajdziesz tu:
- 384 obszary chronione podzielone na 6 kategorii w zależności od ich znaczenia,
- 4 ściśle chronione obszary, w tym: Laguna Karavasta, Lumi i Gashit, Rrajca i Kardhiq.
Do tego:
- 11 parków narodowych,
- 300 pomników przyrody,
- 26 obszarów zarządzanych,
- 4 chronione krajobrazy lądowe i morskie,
- 1 morski park narodowy.
Kusząca oferta turystyczna
W Albanii turysta może znaleźć tak naprawdę wszystko, czego zapragnie. Według wyliczeń Invest in Albania w ofercie kraju można znaleźć:
- turystykę morską,
- nurkowanie,
- speleologię,
- turystykę pieszą,
- wypoczynek nad jeziorem,
- jazdę na nartach,
- rafting,
- paralotniarstwo,
- turystykę leczniczą.
Główne kierunki, w które przybywają turyści to:
- Riwiera Południowa,
- Alpy Północne,
- wybrzeże Adriatyku.
Invest in Albania doradza: Możliwości inwestycji w albańską turystykę obejmują rozwój:
- luksusowych hoteli i ośrodków wypoczynkowych,
- nowych hoteli i kurortów,
- odnowę istniejących hoteli,
- organizowanie kempingów,
- wycieczki z przewodnikiem.
Invest in Albania podpowiada: kierunek edukacja Albańczyków
Każdy, kto szuka swojej szansy w Albanii powinien odnotować, że mieszkańcy tego kraju cenią wykształcenie. Stąd dla wielu przedsiębiorców otwierają się tu różne możliwości. Jakie? Albanian Investment Development Agency wymienia m.in.:
- szkolenia zawodowe,
- kursy specjalistyczne,
- szkolenia w zakresie zarządzania w sektorze publicznym.
Zarób na energii, czyli kierunek sektor energetyczny
Albania jest krajem, który w 100% zależy od energii odnawialnej uzyskanej z energii wodnej.
Albania Investment Development Agency podkreśla, że możliwości dla międzynarodowych firm i przedsiębiorstw zainteresowanych sektorem energetycznym w Albanii znajdują się w:
- inwestycjach w instalacje fotowoltaiczne,
- dostawach nowych technologii,
- sprzedaży wiedzy specjalistycznej.
Start-upy – masz pomysł na coś swojego?
Według indeksu Global Entrepreneurship Development Institute (GEDI) 2018 start-upy w Albanii będą miały bardzo silną pozycję, to ich czas i znakomite miejsce na wystartowanie z własnym pomysłem!
Według danych Doing Business rozpoczęcie działalności w Albanii znacząco poprawiło się w 2017 roku. Wśród 190 krajów Albańczycy przeskoczyli 32 miejsca i uplasowali się na 58. pozycji – nadal poniżej średniej w regionie, ale nie można zauważyć ogromnego progresu.
Jeszcze przed wyjazdem do Albanii zadbaj o współpracę z profesjonalnym tłumaczem, który oferuje specjalistyczne przekłady biznesowe z języka albańskiego na polski i z języka polskiego na albański. Świetna komunikacja to pierwszy krok do sukcesu.