Kobiety przyszłością IT?

Brak komentarzy Share:

T jest integralną częścią każdego procesu biznesowego. Praca w branży jest zróżnicowana, elastyczna, rozwojowa i naprawdę dobrze płatna. Choć w szkołach i na uniwersytetach technologie informacyjne nie cieszą się taką popularnością, jak kiedyś, liczba osób pracujących w tym sektorze ciągle rośnie. Wcale nie musisz kończyć informatyki, aby myśleć o wkroczeniu do tego świata. Wielu pracodawców wychodzi poza granice tej dyscypliny. Rekruterzy patrzą na twoją ścieżkę kariery; ceni się matematykę, ekonomię, a także kwalifikacje biznesowe. Istotną rolę odgrywają odpowiednie kompetencje, tj.: logiczne myślenie, możliwości adaptacyjne czy zdolności analityczne. Coraz częściej pożądana jest dobra komunikacja, praca zespołowa, gromadzenie i analiza danych, obsługa klienta, szybkość reakcji i umiejętności prezentacji. Z racji, że kobiety są w tym naprawdę dobre, otwiera się przed nimi wiele możliwości w IT.

Działasz w IT? Potrzebujesz specjalistycznych tłumaczeń? Pamiętaj, że przekłady związane z twoją branżą wymagają wyjątkowej wiedzy i umiejętności. W związku z tym warto oddać je w ręce renomowanego biura tłumaczeń, które zna się na tym i dopilnuje, aby wszystko brzmiało w 100% prawidłowo i profesjonalnie. Takim biurem jest na przykład Biuro SuperTłumacz – skontaktuj się z nami już dziś!

Według firmy doradczej IDC, w 2017 roku światowa branża IT przekroczyła 4,5 mld USD. Stany Zjednoczone to największy rynek technologiczny na świecie, stanowiący 31% całości. 1/3 tego sektora to region Azji i Pacyfiku, który obejmuje Japonię, Chiny, Australię, Indie i sąsiednie kraje.

Zdecydowana większość wydatków na technologię pochodzi z zakupów dokonywanych przez firmy lub instytucje rządowe.

Tradycyjne kategorie sprzętu, oprogramowania i usługi stanowią 53% rynku IT. Usługi telekomunikacyjne to 30%, a 17% obejmuje różne wschodzące technologie.

Polska a rynek IT

ITSG Global wymienia Polskę jako kraj, w którym warto inwestować w sektor IT. Dlaczego staliśmy się tacy atrakcyjni na rynki branżowym? Najczęściej mówi się o dwóch powodach: szybki rozwój rynku i wzrost popytu krajowego, a także obecność globalnych firm IT, tj. IBM, Microsoft, HP czy Google.

Jak podaje ITSG Global wartość dla branży IT w 2015 roku wyniosła 32,6 mld zł, a w 2017 roku oszacowano ją na ok. 35,8 mld zł. Większość tej kwoty pochodzi ze sprzedaży sprzętu komputerowego.

Ponadto, jeśli weźmiemy pod uwagę ranking Computerworld TOP 200, kapitał dla największych firm informatycznych w Polsce w 2016 roku wyniósł 63 miliardów złotych.

Według badania przeprowadzonego przez Euromoney w latach 2015-2019 nasz rodzimy sektor usług IT będzie rósł średnio o 8,2%.

Jednak głównym powodem, dla którego Polska staje się coraz bardziej wartościowa dla centrów IT, jest dostępność pracowników.

W najbliższych latach na polską branżę IT będą miały wpływ niektóre czynniki, tj.:

 • wydatki sektora publicznego,
 • małe i średnie przedsiębiorstwa,
 • nowoczesna technologia,
 • także rozwój usług IT w zakresie outsourcingu.

Zarówno firmy wchodzące na polski rynek technologii informacyjnych, jak i te myślące o ekspansji na skalę globalną powinny mieć na uwadze, że branża ta bardziej niż jakakolwiek inna potrzebuje wsparcia eksperta-tłumacza lub całego zespołu specjalistów. Od doświadczenia i umiejętności biura tłumaczeń zależy dobre imię twojej firmy czy twój wizerunek jako specjalisty w branży.

Najpotężniejsi gracze w branży

Technologia informacji napędza dziś firmy na całym świecie. Nie będzie żadnym przekłamaniem jeśli powiemy, że IT zmienia sposób, w jaki rzeczy są wykonywane i przetwarzane. Różne sektory biznesu wdrażają rozwiązania informatyczne z myślą o tym, aby usprawnić działalność i zwiększyć swoją rentowność.

Najlepsze firmy z branży IT to firmy tj.:

 • IBM,
 • Accenture,
 • HP Enterprise,
 • Oracle,
 • Capgemini,
 • Cognizant,
 • TCS.

Czy wiesz, że: w 2017 roku najlepszą firmą w branży zostało IBM.

W świecie IBM-u

International Business Machine, znana jako IBM, jest jedną z największych firm informatycznych na świecie. Szacuje się, że zatrudnia ona 400 000 pracowników w różnych częściach globu. Główna siedziba tego giganta mieści się w Armonk w USA.

IBM został założony w 1911 roku jako Computing Tabulating and Recording Company (CTR). W ciągu wielu lat firma dokonała ogromnych innowacji i usług, uzyskując ogromną liczbę 26 000 patentów w samych Stanach Zjednoczonych.

Jako innowacyjna firma IBM tworzył pierwsze tablety, drukarki, dyski twarde i dyskietki a następnie komputery osobiste i systemy operacyjne.

Do 2000 roku IBM sprzedał swój dział komputerów osobistych Lenovo i zaczął rozwijać swoje oprogramowanie i usługi doradcze.

Obecnie prawie 97% banków na całym świecie zależy od usług IBM-u, co sprawia, że firma jest gigantem w sektorze transakcji internetowych.

IBM wkroczył również na rynek przetwarzania w chmurze.

W 2017 roku przychody firmy wyceniono na 79919 mln USD, natomiast zyski oszacowano na poziomie 11872 mln USD.

Wysoka specjalistyczność terminologii IT sprawia, że gdy w grę wchodzą translacje pojawia się potrzeba oddania sprawy w ręce tłumacza. Kompleksowe usługi na najwyższym poziomie świadczą renomowane biura obsługi – współpraca profesjonalistą to pewność, że terminologia jest prawidłowo przełożona na inne język, a całość przekładu jest spójna, solidnie opracowana i dostosowana do klienta lub partnera biznesowego.

Najpotężniejsze kobiety w branży nowych technologii

Zwykło się postrzegać branżę IT przez mężczyzn. stereotypowo mówi się, że to właśnie domena płci męskiej. Tymczasem wiele nazwisk, które pojawia się w tym sektorze należy do kobiet – niezwykle mądrych, przedsiębiorczych i na pewno w niczym nie ustępujących swoim kolegom działającym na tym samym rynku.

Sheryl Sandberg – COO, Facebook

Czerwiec 2012 roku był niezwykle ważną datą dla pań z branży nowych technologii. Właśnie w tym czasie Sheryl Sandberg została pierwszą kobietą, która zasiadała w zarządzie Facebooka. Jeszcze w tym samym roku trafiła na listę „Time 100: The most influential people”. Obecnie wycenia się jej majątek na wartość ponad 1 mld USD.

Susan Wojcicki – CEO Youtube

W 1999 roku dołączyła do firmy Google jako pierwszy menedżer ds. marketingu i awansowała na stanowisko wiceprezesa ds. reklamy i handlu. To właśnie ona zaproponowała, aby Google przejął Youtube’a, w tamtym czasie będącego małym start-upem. Zajmowała się dwoma największymi przejęciami Google’a: zakupem wspomnianego już YouTube za 1,65 mld USD oraz DoubleClick za 3,1 mld USD. W lutym 2014 roku została dyrektorem generalnym YouTube’a. Rok później trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych magazynu Time.

Ginni Romeity – CEO, IBM

Kieruje IBM, pełni funkcje przewodniczącego, prezesa i dyrektora generalnego. Co najważniejsze i godne podkreślenia, jest pierwszą kobietą, która to zrobiła. Przez 10 lat była wyróżniana przez magazyn Fortune, a w 2014 roku Forbes uznał ją ja jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Meg Whitman – CEO, Hewlett-Packard

W latach 80. była wiceprezesem ds. planowania strategicznego w Walt Disney Company. W latach 90. pracowała dla DreamWorks, Procter & Gamble i Hasbro. Następnie w latach 1998-2008 pełniła funkcję prezesa i dyrektora generalnego eBay. W 2014 roku uznano ją za jedną z najpotężniejszych kobiet na świecie.

Marissa Mayer – CEO, Yahoo

Obecnie jest prezesem i dyrektorem generalnym Yahoo. Wcześniej pracowała jako dyrektor wykonawczy i rzecznik firmy Google. W 2013 trafiła na listę najbardziej wpływowych osób „Time: 100”. Uznawana także za jedną z najpotężniejszych kobiet na świecie przez magazyn Fortune.

Kim jest kobieta pracująca w branży IT w Polsce?

W dniach 26 stycznia – 19 lutego br. Geek Girls Carrots we współpracy z agencją SW Research przeprowadziło badania dotyczące kobiet w polskim sektorze IT. Na podstawie 2048 wypełnionych ankiet otrzymano wiele wartościowych informacji przybliżających nam to, kim są panie, które odważyły się przełamać stereotypy i wejść w ten nadal uchodzący za typowo męski świat.

Ciekawość prowadzi do… IT

Pierwszy kontakt z komputerem respondentka badań Geek Girls Carrots miała pomiędzy 8,9 a 9,6 rokiem życia. Swobodny dostęp do komputera uzyskała w wieku 12,9-13,6 lat. Zainteresowania komputerami odkryła będąc nastolatką, mając przeciętnie ok. 15,7-16,2 lat.

Ciekawość, grupa rówieśnicza i rodzina – to najczęstsze powody zwrócenia się ku tej branży.

Studentka informatyki?

Geek Girls Carrots wykazuje, że 48% kobiet z IT studiowało kierunki ścisłe, w tym aż 78% informatykę. Warto podkreślić, że 60% z nich posiada wykształcenie magisterskie.

 • 85% pań, które wybrały informatykę jest zadowolonych ze swojego wyboru.
 • Nieco mniej, bo 78% ponownie podjęłoby taką samą decyzję.

Nauka przez kursy online

Jako dodatkową formę edukacji wybierają najchętniej staże/praktyki, studia podyplomowe i specjalistyczne kursy językowe. Najbardziej otwarte są na doskonalenie zawodowe przez:

 • kursy online (aż 75%),
 • networkingi/meetupy (50%),
 • szkolenia specjalistyczne (44%).
 • Tylko 9% doskonali się poprzez realizację projektów.

Ta praca daje satysfakcję!

Satysfakcję z pracy w IT ma aż 72% z nich. Trzeba jednak podkreślić, że większa część kobiet-respondentek badania przeprowadzonego przez agencję SW Research na zlecenie Geek Girls Carrots pracowała kiedyś poza branżą (aż ¾). Średni staż pracy w tym sektorze wynosi ok. 4,5 roku.

Na czym się znają?

Najbardziej znane im technologie to: PL/SQL (56%), JavaScript (50%) i Java (46%).

Na 10 mężczyzn przypada 3,5 kobiety!

 • W przeciętnym zespole, do którego należą kobiety jest trzy razy więcej mężczyzn.
 • 53% kobiet pracujących w IT jest zdania, że kobiecie trudniej niż mężczyźnie jest poradzić sobie w branży nowych technologii.
 • Aż 76% badanych uważa, że najważniejszym czynnikiem różnicującym górne perspektywy dla kobiet jest to, że one same wykluczają dla siebie taką możliwość z uwagi na panujące stereotypy i role społeczne.
 • Do tego połowa pań z IT uważa, że mężczyźni osiągają wyższe wynagrodzenia za tę samą pracę.

Nierówności także i w IT

85% kobiet z IT doświadczyło nierównego traktowania zw. ze strefą zawodową:

 • 85% z nich padło ofiarą stereotypów,
 • 61% uzyskało niższe wynagrodzenie niż mężczyzna na tym samym stanowisku,
 • a 28% spotkało się z odrzuceniem kandydatury ze względu na płeć.

To przemawia za tym, aby szukać tu pracy!

Za największy plus pracy w tej branży kobiety uznają wysokość zarobków (89%). Dalej plasuje się możliwość pracy z dowolnego miejsca o dowolnej porze (80%). Doceniają także swobodną atmosferę i luźną kulturę pracy (77%).

Stała praca czeka na ciebie w IT

94% badanych ma stałą pracę, w tym blisko 74% z nich zawarło ze swoim pracodawcą umowę o pracę. Około 5% pracuje dorywczo. Natomiast 68 pracujących w nowych technologiach z badanej grupy prowadzi własną działalność gospodarczą.

Najwięcej z nich pracuje w dużych przedsiębiorstwach technologicznych zatrudniających powyżej 250 osób, stanowi to aż 53,3% respondentek SW Research.

Najliczniejsze grono pracuje na stanowiskach specjalistycznych, jako młodsza specjalistka (27%), specjalistka (40%) czy jako starsza specjalistka (9,5%).

W tej grupie można znaleźć także właścicielki i prezeski firm.

Pojawiają się tu również zawody tj.: programista, tester oprogramowania, Product Owner, Scrum Master, Project Manager czy analityk.

Obszar, w którym pracują to aż w 63% rozwój oprogramowania, 10% przy zarządzaniu projektami.

Kobiety w IT są młode

Średnia wieku respondentek pracujących w IT w Polsce wynosi lekko ponad 29 lat.

Mieszkają w dużych miastach

Aż 27% z nich pochodzi z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców, a niemal 65% mieszka w nich obecnie. Największy procent z nich zamieszkuje województwo mazowieckie (28%), dolnośląskie (15%) i małopolskie (13%).

Według Geek Girls Carrots dzieje się tak zapewne stąd, że właśnie tam działają międzynarodowe korporacje czy mniejsze firmy zatrudniające programistki i inne specjalistki. Aktywne są tu również społeczności technologiczne i programistyczne, które otwierają drzwi do tworzenia sieci kontaktów czy poznawania nowych trendów.

Zarobki kobiet w polskim IT

19,7% kobiet w sektorze IT osiąga wynagrodzenie między 1500 a 3000 zł netto, 20,1% między 3000 a 4000 zł netto, 16,4% między 4000 a 5000 zł netto, 11,5% między 5000 a 6000 zł netto.

Największym wynagrodzeniem mogą pochwalić się respondentki z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Na Mazowszu niemal 40% z nich zarabia ponad 5000 zł netto, a nieco więcej niż 11% ponad 8000 zł netto.

Najmniejsze dochody z IT osiąga blok wschodni: lubelskie, podkarpackie, podlaskie i świętokrzyskie.

Praca poza Polską?

Tylko 9% kobiet z branży IT pracowało za granicą, a te, które obrały taką drogę swoją decyzję najczęściej motywowały chęcią nauki i doskonalenia języka, wysokością zarobków czy wyzwaniami w nowej pracy.

Co 5 przedstawiciela tej branży ma dzieci

Jak podaje Geek Girls Carrots 56% matek pracujących w IT ocenia łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci jako łatwe.

Warto podkreślić, że ich wynagrodzenie przeciętnie stanowi 57% domowego budżetu.

Geek Girls Carrots – społeczność kobiet kochających nowe technologie

Geek Girls Carrots to globalna organizacja skupiająca się na przyciąganiu kobiet do technologii. Tworzy społeczność poprzez organizowanie spotkań, warsztatów i innych wydarzeń gromadzących ludzi, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W jej szeregach znajdziemy kobiety administratorów, analityków, architektów aplikacji, programistów, grafików, menedżerów IT, programistów, specjalistów od mediów społecznościowych, architektów systemów, kierowników projektów, specjalistki od start-upów, studentów informatyki i wiele innych.

Na dziś dzień Geek Girls Carrots jest obecna w:

 • Polsce,
 • Niemczech,
 • Wielkiej Brytanii,
 • Japonii,
 • Portugalii,
 • Szwajcarii,
 • Holandii,
 • Izraelu,
 • Korei Południowej,
 • Czechach.

Od 2011 roku Geek Girls Carrots organizuje spotkania w 33 miastach i w 15 krajach. Organizacja przeprowadziła około 515 regularnych spotkań społecznościowych z 800 przemawiającymi, 46 wydarzeniami specjalnymi, 232 warsztatami w języku Python, JavaScript, HTML, Scrum czy UX.

Na comiesięcznych spotkaniach we wszystkich swoich miastach gromadzi ok. 1000 uczestników.

Ty też masz pomysł na siebie, ale chcesz działaś poza Polską? Potrzebna ci do tego pomoc zawodowego tłumacza? A może zapukaj do drzwi biura tłumaczeń, które wesprze cię kompleksowo – robiąc przekład, profesjonalnie lokalizując tekst i dokładając wszelkich starań, aby słownictwo z branży IT nie zatraciło sensu podczas translacji.

Previous Article

Afrykański kraj przyszłości?

Next Article

Brytyjczycy chcą kupować polskie kosmetyki!

You may also like