Jak założyć firmę w Australii?

Brak komentarzy Share:

Stabilna gospodarczo i politycznie. Z przejrzystym systemem regulacyjnym oraz o efektywnych i solidnych ramach zarządzania. Uplasowana w pierwszej piątce Indeksu Wolności Gospodarczej. Zapewnia bezpieczne i konkurencyjne środowisko biznesowe międzynarodowym korporacjom oraz wielu mniejszym przedsiębiorcom. Choć wciąż najmocniej kojarzy się nam z odległym położeniem, wspaniałą pogodą, kangurami, stanem Queensland, największą na świecie rafą koralową oraz z niesamowitym i niegościnnym człowiekowi outbackiem, to także jedno z najlepszych na świecie miejsc do założenia firmy.

Przygoda z Australią to niesamowite doznania. To nie tylko bezpieczne i stabilne środowisko biznesowe, w którym praca przynosi efekty, ale i wspaniałe miejsce do życia. Wyjeżdżając do Terra Australis miej na uwadze, że Australijczycy posługują się australijską odmianą języka angielskiego.

Co ci oferuje Australia?

Australia Trade and Investment Commission na swojej oficjalnej stronie podaje szereg argumentów za tym, że to właśnie ten kraj – jedyne państwo na świecie, które zajmuje cały kontynent – jest właśnie najlepszym dla ciebie pomysłem na rozkręcenie biznesu.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą oto kilka całkiem dobrych powodów, aby na poważnie zastanowić się nad biznesem w Australii:

 • otoczenie biznesu – pod względem łatwości prowadzenia biznesu kraj zajmuje 15. miejsce spośród 190 światowych gospodarek,
 • solidny system regulacyjny – Australijczycy znani są ze stabilnych ram instytucjonalnych i silnych regulacji finansowych i bankowych,
 • konkurencyjne stawki za powierzchnię biurową,
 • konkurencyjne wynagrodzenie profesjonalistów,
 • wysoka jakość życia – Australia znajduje się w pierwszej dziesiątce spośród wszystkich państw na naszym globie.

Z przymrużeniem oka można dorzucić jeszcze pogodę i tutejsze plaże – przecież rozmawiamy o Australii, miejscu słynącym ze słońca i jednych z najpiękniejszych plaż na świecie.

Australia to solidna gospodarka, dynamiczne branże, innowacje i umiejętności, globalne powiązania i silne podstawy.

Wolność Gospodarcza

Australia zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem całkowitej wolności gospodarczej w Indeksie Wolności Gospodarczej z 2016 roku. Stwierdzono, że „gospodarka korzystała z trwałego rozwoju przedsiębiorczości wspieranego przez skuteczny system rządów, dobrze funkcjonujący system prawny i niezależną biurokrację”.

Łatwość prowadzenia działalności gospodarczej

Australia zajmuje 15. miejsce na 190 gospodarek pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz 5. miejsce w porównaniu do gospodarek o podobnej lub większej populacji.

Należy zaznaczyć, że najbardziej podkreśla się wskaźnik jakości procesów sądowych. Dobrze plasuje się również w zakresie pozwoleń na budowę.

 • 2. miejsce na świecie – łatwość uzyskiwania pozwoleń na budowę,
 • 3. miejsce na świecie – łatwość egzekwowania umów,
 • 5. miejsce na świecie – łatwość uzyskania kredytu,
 • 7. miejsce na świecie – łatwość rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Konkurencyjne koszty przestrzeni biurowych

Najwyższa jakościowo powierzchnia biurowa w Australii należy do najbardziej konkurencyjnych cenowo na świecie.

Mieliście świadomość, że koszt takiej powierzchni biurowej w Sydney to mniej niż 1/3 kosztów w centrum Hongkongu czy 1/2 na Finance Street w Pekinie?

To nie wszystko!

Według danych Australia Trade and Investment Commission gospodarka Australii to:

 • 13. co do wielkości gospodarka na świecie,
 • oceniana na AAA przez wszystkie trzy globalne agencje ratingowe (jest to najlepszy wynik wiarygodności danego podmiotu, jaki można otrzymać dla perspektywy długoterminowej),
 • specjaliści prognozują, że średni roczny wzrost realnego PKB wyniesie 2,9% w ciągu najbliższych 5 lat i będzie najwyższy spośród głównych gospodarek rozwiniętych,
 • wysoki poziom produktywności. 15 z 20 branż przekracza globalną średnią.

Baza handlowa

 • Australia ma również dobrą pozycję jako baza handlowa i inwestycyjna dla międzynarodowych firm prowadzących interesy z Azją. Umowy handlowe zawarte przez ten kraj ułatwiają płynny przepływ towarów, usług i inwestycji z największymi gospodarkami w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Otwarta gospodarka handlowa Australii sprawia, że:

10 z 12 największych rynków eksportowych w kraju znajduje się w regionie azjatyckim. W latach 2015-2016 dwukierunkowy handel towarami i usługami wyniósł 661 miliardów USD.

W czerwcu 2016 roku zagraniczne zasoby inwestycyjne wyniosły ponad 3 biliony USD.

W 2015 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych osiągnął 735 mld.

Rząd otwarty na inwestycje zagraniczne

Rząd australijski jak najbardziej jest otwarty na inwestycje zagraniczne. Austrade stara się informować inwestorów o możliwościach rozwoju w pięciu obszarach, tj.:

 • agrobiznes i żywność,
 • główna infrastruktura,
 • infrastruktura turystyczna,
 • zasoby i energia,
 • zaawansowana produkcja, usługi i technologia.

Jak wystartować z biznesem w Australii?

Chcesz założyć firmę w Australii? Zastanawiasz się jak to zrobić? Oto kilka podstawowych informacji.

Inwestorzy zazwyczaj wybierają między:

 • założeniem nowej firmy,
 • zarejestrowaniem się jako spółka zagraniczna,
 • nabywają istniejącą spółkę.

W przypadku założenia nowej firmy dostępne są różne struktury biznesowe, z których każda ma swoje własne uwarunkowania prawne i podatkowe. Firmy mogą również potrzebować ustalić swoją tożsamość poprzez znak towarowy, obecność online i / lub fizyczną.

Rząd australijski udostępnia wiele informacji online, aby umożliwić inwestorom dokonywanie wyborów najlepiej odpowiadających charakterowi ich działalności. Informacje dostępne są w języku angielskim. W razie problemów z fachowym słownictwem można poprosić o konsultację profesjonalnego tłumacza specjalizującego się w australijskiej odmianie angielskiego.

Wybierz strukturę prawną

Australia ma zestaw wspólnych struktur, z których mogą korzystać inwestorzy przy zakładaniu firmy. Główne formy to: firma jednoosobowa (Sole Trader, prowadzona jako osoba fizyczna), spółka i filia przedsiębiorstwa zagranicznego.

Inwestorzy muszą dokładnie rozważyć, która struktura najlepiej odpowiada ich potrzebom biznesowym. Określa ona bowiem licencje niezbędne do działania, a także konsekwencje podatkowe i prawne.

Nazwa dla twojej australijskiej firmy

Obowiązuje kryterium nowości: Nie możesz użyć nazwy, która jest identyczna z nazwą już istniejącej firmy. Jak sprawdzić czy twój pomysł nie jest już „zajęty”? Służy do tego specjalna wyszukiwarka,

Wyjątek: Prawo australijskie zostawiło jednak niewielką lukę. Jeśli pragniesz zarejestrować nazwę, która jest identyczna z istniejącą jest kilka przypadków, gdy Australia da ci zielone światło. Dotyczą one indywidualnych nazw czy społecznego zaufania. Dokładne wytyczne można znaleźć na stronie ASIC.

 • To nie wszystko jeśli chodzi o nazwę firmy. Trzeba także mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie słowa są dozwolone. Bez zgody ministra nie możesz użyć m.in.: „bank”, „trust”, „royal” czy „incorported”. Zakazane są te słowa, które mogłyby wprowadzić ludzi w błąd w działalności firmy – obejmuje to wszystkie skojarzenia o współpracy z rządem Australii, rodziną królewską lub organizacjami byłych żołnierzy. Także nazwy obraźliwe czy sugerujące nielegalną działalność mogą nie przejść w tutejszym systemie.
 • Zastrzeż nazwę firmy: Jeśli nie jesteś gotowy do zarejestrowania swojej firmy, ale chcesz się upewnić, że jest ona dostępna, możesz złożyć wniosek o jej rezerwację (Formularz 410). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie nazwa będzie zastrzeżona dla ciebie przez 2 miesiące.
 • Sprawdź istniejące znaki handlowe i nazwy: Nawet jeśli twoja firma pomyślnie przeszła procedurę rejestracji nazwy, firma o podobnym znaku towarowym lub nazwie może wystąpić przeciwko tobie.
 • Nazwa firmy musi wskazywać jej status prawny.
 • Firma musi wykazać odpowiedzialność swoich członków i status, np. „Proprietary Limited”, itp.

Jak działa Twoja firma?

Przed rejestracją musisz zdecydować, w jaki sposób będzie zarządzana Twoja firma. Przez wymienne zasady czy własny statut lub połączenie obu tych rozwiązań.

Możesz zarejestrować firmę na dwa sposoby:

 • Skontaktuj się z usługodawcą prywatnym (PSP). Istnieje wielu dostawców, którzy korzystają z oprogramowania mającego bezpośredni dostęp do systemów ASIC. Mogą oni zarządzać twoim wnioskiem firmowym, oczywiście wszystko odbywa się za odpowiednią opłatą. Przed wyborem konkretnego PSP warto gruntowanie wgłębić się w temat, bowiem od tego zależy jakość twojego wniosku i pomyślna rejestracja firmy.
 • Złóż papierowy formularz bezpośrednio w ASIC. Możesz to zrobić wypełniając formularz 201 – jest to wniosek o rejestrację jako firma australijska. Po wypełnieniu wysyłasz go na podany adres: Australian Securities and Investments Commission, PO Box 4000, Gippsland Mail Center VIC 3841
 • Musisz wypełnić wszystkie informacje na formularzu i podpisać je. Uwzględnij opłatę (użyj czeku lub przekazu pieniężnego).
 • Po przetworzeniu aplikacji ASIC przekaże np. spółce takie dane, jak: ACN (można go użyć do ubiegania się o ABN), zarejestruje firmę, wyślę ci certyfikat rejestracji i klucz korporacyjny, który jest unikalnym numerem dla twojej firmy – będziesz go potrzebował do utworzenia konta online i zaktualizowania swoich danych.
 • Po zarejestrowaniu firmy upewnij się, że jej nazwa pojawia się wszędzie tam, gdzie prowadzisz swoją działalność i jest publicznie dostępna – ACN / ABN firmy jest umieszczany na wszelkich dokumentach publikowanych przez firmę.

Uzyskanie siedziby firmy w Australii

Zakup, dzierżawa i rozwój nieruchomości komercyjnych w Australii są ułatwione przez państwo i terytorium oraz samorządy lokalne. Zatwierdzenia, oceny (w tym ocena środowiskowa) i wymogi prawne będą różne w poszczególnych jurysdykcjach.

Australijska Giełda Papierów Wartościowych

 • Australia ma nowoczesną i aktywną giełdę, umożliwiającą dostęp do regionu Azji i Pacyfiku oraz strefę czasową zapewniającą możliwość handlu przez całą dobę.
 • Podstawową giełdą papierów wartościowych w Australii jest Australijska Giełda Papierów Wartościowych (ASX). Zarówno firmy australijskie, jak i międzynarodowe mogą ubiegać się o notowanie na ASX.
 • Aby uzyskać i utrzymać listę ASX, firmy muszą spełniać określone wymagania określone w zasadach dotyczących notowań giełdowych.

Podatki

 • Większość głównych podatków gospodarczych, tj. podatek dochodowy, jest pobierana przez rząd australijski za pośrednictwem australijskiego urzędu skarbowego (ATO).
 • W niektórych przypadkach obowiązują również podatki państwowe, najczęściej w przypadku podatku od wynagrodzeń.
 • Australia posiada również wiele umów podatkowych z innymi krajami, aby zapobiec podwójnemu opodatkowaniu zagranicznych podmiotów działających na jej terenie. Kraj ma takie umowy z ponad 40 państwami.
 • Podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku większości pracowników podatek dochodowy od osób fizycznych opłacany jest przez pracodawcę. Pracodawca zazwyczaj odejmuje wymagany poziom podatku od wynagrodzenia pracownika przed jego otrzymaniem i przekazuje tę kwotę australijskiemu Urzędowi ds. Podatków (ATO).

Liczą się dla ciebie wyłącznie pewne informacje? Czerp wiedzę bezpośrednio z oficjalnych stron i informatorów rządowych oraz współpracujących z nich agencji. Język angielski sprawia, że formalności stają się o wiele prostsze. W przypadkach wątpliwych ze względu na niejednoznaczną terminologię warto przedyskutować sprawę z zawodowym tłumaczem.

Previous Article

Atrakcyjność Polski pod kątem zagranicznych inwestycji

Next Article

I Ty możesz zostać milionerem

You may also like