Ta wiadomość będzie dla Ciebie szokiem. Sprawdź zarobki w Norwegii i zobacz, ile zarabia specjalista IT

Brak komentarzy Share:

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy w Norwegii. Zwykle robią to z motywacji zarobkowych i nie mają ochoty pozostawać tam na dłużej. Interesuje ich określona pula pieniędzy, którą stawiają sobie za cel i wracają. Dlaczego? Powód jest bardzo oczywisty!

Praca w Norwegii – zarobki kontra drogie życie

Nie da się ukryć, że zarobki w Norwegii najlepszym specjalistom pozwalają na najbardziej komfortowe życie. Średnie zarobki w Norwegii już nie dają takich możliwości na bardziej luksusowe życie. Tu jak wszędzie na świecie, im chcesz więcej zarabiać, trzeba mieć także opanowany język norweski, a to przecież nie takie łatwe. Bez wątpienia, nieznajomość języka nie stanowi żadnej przeszkody, ponieważ także angielski wchodzi w grę przy wielu dobrze płatnych stanowiskach. Konieczne jest jednak jego biegłe przyswojenie, co tacy specjaliści jak choćby programiści, mają już w małym palcu!

Praca w Norwegii

Wydaje się, że w Norwegii pracy dla nikogo nie zabraknie. Wystarczy przejrzeć prasę tradycyjną i artykuły ukazujące się online, aby wyciągnąć wniosek, że Norwegia jaki się jako istny, nowy raj. Tematy typu “średnie zarobki w Norwegii”, “średnia pensja w Norwegii”, “ile zarabia Norweg” czy “Norwegia zarobki” pokazują, że wynagrodzenie za pracę jest tam naprawdę dobre. Do tego ilość tekstów na ten temat świadczy o rzeczywistym zainteresowaniem tym kierunkiem jako miejscem, w którym coraz więcej osób chce pracować.

A kraj ten plasuje się wysoko w Europie, jeśli wziąć pod uwagę komfort życia i dobry status materialny. To państwo przez długie lata wypracowało sobie doskonały system ekonomiczny i gospodarczy, a także polityczny i edukacyjny. Dodatkowo, chętnie przyjmuje imigrantów, którym może zaoferować godziwe zarobki w Norwegii. Nic więc dziwnego, że i Polacy znaleźli tam swoje miejsce.

Szacuje się, że aż 80% stanowisk mają w swoich rękach imigranci. Centralne Biuro Statystyczne (SSB) publikuje, że ponad 30 tysięcy etatów należy do przyjezdnych, a więc także Polaków.

Warto mieć na uwadze, że te dane mogą się okazać niepełne, ze względu na czarny rynek pracy, o jakim można mówić w każdym kraju.

Co roku grupa Polaków pracujących na nowych stanowiskach pracy zwiększa się o ponad 7 tysięcy. Oznacza to tym samym, że jesteśmy najliczniejszą grupą imigracyjną w Norwegii.

Oczywiście, dane te dotyczą bardzo wielu branż, ale IT ma tu swoje równie istotne miejsce.

Dlaczego jednak mamy taką szansę przybyć do Norwegii w celu zarobkowym? Otóż dzieje się to z jednego, bardzo ważnego powodu.

Społeczeństwo norweskie się starzeje. Podaje się, że w 2060 roku emeryci będą stanowić aż 20% społeczeństwa, a w 2100 roku co trzeci Norweg będzie w wieku starczym. Dla wielu osób to dobry powód, aby wejść na rynek pracy, na którym będzie coraz mniej młodych ludzi. W związku z tym już teraz warto dowiedzieć się, ile kosztuje życie w Norwegii, na jakim poziomie kształtuje się minimalna pensja w Norwegii i ogólnie o tym, ile zarabia się w Norwegii.

Starzejące się społeczeństwo otwiera rynek pracy również w branży opieki zdrowotnej, szczególnie w szeroko pojętej opiece geriatrycznej. Okazuje się, że brakuje także specjalistów IT, więc dla naszych polskich bystrych umysłów ścisłych starczy nowych etatów. Dobrze więc mieć świadomość, na jakim poziomie kształtuje się pensja netto a brutto Norwegii czy ile zarabia Norweg w Twoim zawodzie.

Norwegia zarobki: Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Naszym skromnym zdaniem internet jest najprostszą i najszybszą drogą. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasła typu: “jak znaleźć pracę w Norwegii”, “praca w Norwegii zarobki” czy “szukam pracy w Norwegii”, aby na monitorze Twojego komputera, tabletu lub smartfona wyskoczyła cała lista ogłoszeń i różnych informacji.

Minęły już czasy, kiedy ogłoszenia o pracę wisiały na przydrożnym drzewie. Teraz najbardziej powszechnym źródłem wszelkich informacji, także tych związanych z naszą przyszłą karierą, jest oczywiście internet. Warto przejrzeć w tym celu kilka pomocnych linków, gdzie naszym oczom ukażą się wyjątkowe oferty. Niektóre z nich są niestety wyłącznie w języku norweskim, ale jeśli naprawdę myślimy o życiu i funkcjonowaniu w tym kraju, to musimy zaangażować się także w naukę tego języka.

Znając język norweski, na różnych portalach można nie tylko przeglądać atrakcyjne ogłoszenia o pracę dla programistów, ale też dać sobie szansę znalezienia przez pracodawców, poprzez dołączenie swojego CV oraz aplikacji czy listu motywacyjnego. To obecnie jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań dla przyszłych pracowników IT, ponieważ nie muszą robić dosłownie nic, aby nagle duże pieniądze i wspaniała kariera pojawiły się na ich horyzoncie.

Transfer z Polski do Norwegii

Jedną z popularnych dziś metod zdobywania pracy jest transfer z Polski do Norwegii. Odbywa się on na wiele sposobów. Czasem za granicę wysyła nas sam pracodawca, a innym razem możemy się zgłosić w swoim kraju do jednego ze związków zawodowych, jak choćby: norweski LO – Norweska Konfederacja Związków Zawodowych (LO – the Norwegian Confederation of Trade Unions ) lub druga do wielkości UNIO.

Ostatnią i całkiem popularną możliwością znalezienia zatrudnienia jest także szukanie pracy na własną rękę za pośrednictwem agencji pracy. Te mają swoje oddziały także w takim kraju, jak Polska.

Nierzadko sami pracodawcy proponują przeniesienie do Norwegii najlepszych pracowników w nagrodę lub ze względu na braki kadrowe. Wiele firm prężnie działających w Polsce ma swoje oddziały poza granicami, również w Norwegii, gdzie wysyłają swoich programistów do różnorakich projektów. Prawdziwie zainteresowani pracą mogą odwiedzać domowe strony internetowe światowych marek mających znaczenie w branży IT, ponieważ nierzadko umieszcza się tam intratne oferty pracy. Wówczas wystarczy tylko dobrze przygotowane zgłoszenie i chęć aplikowania na dane stanowisko.

Ile zarabia się w Norwegii: Jakie są koszty życia w Norwegii?

Wpisz w wyszukiwarkę internetową hasła typu: “zarobki w Norwegii”, “ile zarabia się w Norwegii”, “pensja netto a brutto Norwegia”, “Norwegia zarobki brutto netto”, “zarobki Norwegia forum” czy “średnia pensja w Norwegii”, a dosłownie w kilka minut będziesz mieć rozeznanie w temacie.

Nawet ci, którzy nie wyjeżdżają doskonale zdają sobie sprawę, że życie w Norwegii nie jest tanie. Bywa, że stanowi to pewien czynnik odstraszający niektórych z nas, jednak programiści nie boją się o własne życie i funkcjonowanie, ponieważ zarabiają naprawdę duże pieniądze. Już w Polsce, według najnowszych danych, mogą zarabiać nawet 13,5 tysiąca złotych i więcej. Nietrudno sobie więc wyobrazić, jak te zarobki kształtują się tam.

Praca w Norwegii zarobki – czy masz świadomość, że: OECD podaje, że średnie roczne wynagrodzenie w Norwegii wynosi niemal sześć razy więcej, niż w Polsce.

Jest zatem czym kusić naszych Polaków, mimo wysokich cen podstawowych produktów spożywczych, jak choćby chleb czy mleko.

Sedlak & Sedlak na podstawie EUROSTAT donosi, że chleb w Norwegii kosztuje aż ok. 187% procent więcej niż w Polsce, a mięso prawie 200%, podobnie jak alkohol, warzywa czy nabiał. Najtańsze są w tej perspektywie ubrania, ponieważ ich cena jest zaledwie 50% wyższa, aniżeli w Norwegii. Nie najgorzej jest także z transportem, za który zapłacimy o 100% więcej niż u nas.

Wydaje się jednak, że to i tak całkiem pozytywny wyniki, biorąc pod uwagę to, że średnie zarobki w Norwegii są aż sześć razy wyższy niż u nas! A nie ma co się okłamywać, jeśli dobrze zarabiasz, masz za co żyć.

Średnie zarobki w Norwegii: Ile da się zarobić w Norwegii?

Ile wynosi średnia płaca w Norwegii? Jak kształtują się zarobki w Norwegii? Ile wynosi minimalna pensja w Norwegii?

Musisz to wiedzieć: W Norwegii nie istnieje coś takiego, jak płaca minimalna liczona za godzinę, jednak wiele branż ustala to sobie samodzielnie.

Na jakim poziomie kształtuje się średnia płaca w Norwegii, w branży budowlanej? Tu zależne jest to od posiadanego doświadczenia. W przypadku, gdy go nie posiadamy i tak możemy liczyć na wysoki zarobek, czyli 79 zł za godzinę. Minimum roczne doświadczenie podnosi tę płacę o 3 zł, a pracownik wykwalifikowany może liczyć już na 87 zł.

Wracając jednak do programistów, czyli specjalistów z branży IT, to w Norwegii uda się im zarobić krocie. Przykładając to, ile kosztuje życie w Norwegii, a ile mogą zarobić eksperci z tej branży – to bardzo interesujący rynek. Jeśli nie wierzysz, samodzielnie prześledź kwestię zarobki w Norwegii – forum, grupy na Facebooku czy rozmowa z kimś, kogo znasz, a kto tam już pracował, rozjaśni ci sytuację.

Za 8 godzin regularnej pracy dostaniemy 11 tysięcy złotych!

To podstawowe zarobki w branży IT, a więc z pewnością mogą jeszcze rosnąć ze względu na zdobywane tam doświadczenie czy prestiż firmy, w jakiej się pracuje. Programista PHP w Oslo będzie zatem zadowolony, jeśli tylko wykaże się odrobiną zaangażowania i oczywiście potrafi porozumiewać się w języku angielskim, co wydaje się być niezbędne w tego rodzaju zawodzie również w Polsce.

Za ile zamieszkamy w Norwegii?

Nie można nie wspomnieć o tak ważnym czynniku, jak mieszkanie.

Wynajem domu poza miastem nie będzie znowu taki drogi, ponieważ waha się w przedziale 1000-2000 zł. Gorzej kształtują się ceny mieszkań w samej stolicy, szczególnie jeśli chce się żyć w komforcie, w kilku pokojach. Wówczas na ten cel należy przeznaczyć od 4000 zł, czyli całkiem niemało. Koszt wynajęcia pokoju jest stosunkowo najniższy i będzie wynosił ok 2000 zł.

Praca w Norwegii – zarobki: Czy warto wyjeżdżać?

Norwegia nie jest chyba rajem, nawet dla programistów. Koszty życia i utrzymania nie są bowiem małe. Wysokie zarobki nie czynią jeszcze z tego kraju idealnego miejsca do życia, aczkolwiek mogą być doskonałą alternatywą dla tych, którzy pragną szybkiego zarobku w krótkim czasie. Trzeba jednak wtedy pomyśleć o mieszkaniu w kilka osób i zorganizowaniu życia tak, aby można było jak najwięcej zaoszczędzić. Na szczęście loty do Polski są bardzo tanie, a połączenia nie sprawiają żadnego problemu, z czego Polacy bardzo chętnie korzystają. Z kolei kwestia, jak znaleźć pracę w Norwegii nie jest trudna – wystarczy poszukać w sieci, pójść do firm zajmujących się pośrednictwem pracy czy popytać wśród znajomych.

Zawsze musimy jednak pamiętać o edukacji językowej, ponieważ opanowanie norweskiego znacznie zwiększa nasze szanse na rynku pracy. Oczywiście, jak już zostało wcześniej wspomniane, język angielski także daje podstawy do intratnego zarobkowania.

W wielu branżach możliwe jest wykonywanie swoich obowiązków bez żadnej znajomości języka, aczkolwiek życie staje się wówczas mało komfortowe. Jeśli jednak poważnie myślimy o przeprowadzce do Norwegii, to konieczne będzie przetłumaczenie wszystkich niezbędnych dokumentów w dobrym biurze tłumaczeniowym jeszcze przed wyjazdem.

Wykonanie tego już na miejscu, na przykład w Oslo, będzie się wiązać z dużo wyższymi kosztami tej usługi, nawet w kwocie kilkukrotnie przekraczającej polskie warunki.

Previous Article

Z kim współpracuje Unia Europejska?

Next Article

Chorwacka szansa?

You may also like