Chorwacka szansa?

Brak komentarzy Share:

Szacuje się, że każdego roku ok. 16 mln turystów odwiedza Chorwację. Nikogo nie dziwią te liczby. Dziewicze linie brzegowe, oszałamiające widoki i piękne zabytkowa miasta to wystarczający powód, aby odwiedzić ten kraj. Ponadto odkąd Republika Chorwacji została 28. członkiem Unii Europejskiej w 2013 roku stała się bardziej dostępna dla obcokrajowców myślących o życiu i pracy tutaj. Na jej atrakcyjność wpłynął też fakt, że po czasie niepokoju związanego z globalnym kryzysem finansowym nastąpił wzrost gospodarczy.

Chorwacja kusi coraz więcej osób. Niektórych ściągają tutaj międzynarodowe korporacje, inni postanawiają poszukać tu szczęścia na swoją rękę, a jeszcze inni będąc pod ogromnym wrażeniem malowniczych widoków i przyjemnego klimatu postanawiają wizytę o podłożu turystycznym zamienić na dłuższy pobyt uwieńczony zatrudnieniem się na lokalnym rynku. Niezależnie czy chcesz tu pracować na dłuższa metę, na czas określony czy jedynie sezonowo, pamiętaj o tym, że przy pokonywaniu miejscowych formalności przyda ci się pomoc tłumacza. Profesjonalne tłumaczenia z języka chorwackiego na język polski na pewno pomogą ci ułatwić przejście przez machinę biurokracji. Możesz je zlecić np. w Biurze SuperTłumacz.

Za dwadzieścia 20 lat będziesz bardziej żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.         

Autorem powyżej przytoczonego cytatu jest jeden z najbardziej znanych pisarzy na świecie Mark Twain. Jeśli więc kochasz Chorwację za jej niezliczone walory przyrodnicze, zabytkowe miasta i nieziemsko turkusową wodę jezior Parku Narodowego Jezior Plitwickich, a przy tym od dłuższego czasu zastanawiasz się na spróbowaniem sił na tamtejszym rynku pracy, do dzieła!

Praktyczny poradnik – Praca

Poszukiwania pracy na chorwackim rynku pracy być może okażą się dla ciebie trudne i w efekcie poddasz się zanim naprawdę spróbujesz swoich sił. Najważniejsze to, abyś pamiętał o tym, że do sprawy należy podejść profesjonalnie i dokonać poważnego reaserchu.

Miejsce pracy

Chorwacja nie będzie tutaj żadnym wielkim wyjątkiem jeśli powiemy wam, że najłatwiej o pracę w dużych ośrodkach miejskich, w tym przypadku np. w Dubrowniku czy Zagrzebiu.

Tajemnicą nie jest, iż jest to kraj przemysłu turystycznego. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem pracy w tym sektorze warto iść tym tropem i skoncentrować się na miejscach wzdłuż wybrzeża i na małych wysepkach.

Branże, w których łowią pracowników

Warto zacząć od najprostszej kwestii, czyli od tego, w których branżach najłatwiej o pracę. Na terenie Republiki Chorwacji sektorami godnymi twojej uwagi powinny być: eksport, nieruchomości i oczywiście turystyka – ten kraj żyje turystyką, nie zapominaj o tym!

Najbardziej pożądane zawody

W każdym kraju i na każdym rynku pracowniczym istnieje pewna lista zawodów, które są najbardziej poszukiwane przez pracodawców. W odniesieniu do Chorwacji będą to profesjonaliści następujących specjalności: architekci, lekarze, inżynierowie (lądowi, informatyki i mechaniki), a także nauczyciele (języków obcych, fizyki i matematyki).

Oni regularnie rekrutują!

Dobrze być w temacie, kto tutaj najchętniej i w miarę systematycznie prowadzi nabór nowych pracowników. Na twoim celowniku powinny znaleźć się takie firmy, jak: Adria-Mar, Bluesun-Hotels, DM Drogerie Markt, Holcim, iN2 i Puljanka.

Międzynarodowe korporacje

Także tu działają międzynarodowe firmy. To również szansa dla ciebie! Korporacje często i chętnie zatrudniają na swoich pracowników obcokrajowców.

Śledź informacje na stronach

Warto też wiedzieć o istnieniu miejsc, w których możesz znaleźć dużo informacji dotyczących chorwackiego rynku pracy. Polecamy zajrzeć na strony internetowe: Kompassu, Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej czy na Croatian Homepage Business Directory.

Praktyczne informacje – Pobyt w Chorwacji

Jeśli chodzi o pobyt i pracę w Republice Chorwacji już na wstępie warto wiedzieć, że:

 • krótkotrwały pobyt obcokrajowca na terytorium Republiki Chorwacji jest to pobyt do 90 dni (może być on na podstawie wizy lub bez niej),
 • Ambasada Republiki Chorwacji w Polsce informuje, że na podstawie decyzji Rządu Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej nie potrzebują wizy. Dla obywateli naszego kraju oznacza to, że chorwacką granicę możemy przekroczyć z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Przedstawiciele ambasady sugerują jednak posługiwanie się paszportem. Dlaczego? Czasem niektóre instytucje chorwackie mogą wymagać okazania paszportu. Dotyczy to w głównej mierze kantorów, banków czy ośrodków zdrowia.

Planując pierwszy pobyt czasowy w Chorwacji, zapoznaj się z regulacjami prawnymi na ten temat:

 • obcokrajowiec, który będzie przebywać w Chorwacji dłużej niż 90 dni musi się ubiegać o pozwolenie na pobyt czasowy, gdy celem jego pobytu jest m.in. praca.

Ambasada Republiki Chorwacji w Polsce zaznacza wyraźnie, że zgoda na pobyt czasowy zostanie wydania, jeżeli osoba ubiegająca się o nią spełnia powyższe warunki, a dodatkowo złoży wymagane dokumenty. Są to:

 • dokument potwierdzający posiadanie środków finansowych potrzebnych podczas pobytu,
 • dokument potwierdzający zapewnione mieszkanie w Republice Chorwacji,
 • potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego,
 • dokument potwierdzający cel pobytu – tutaj umowę o pracę.

Ponadto wymagane najpewniej będę też następujące dokumenty:

 • 2 zdjęcia o wymiarach 3×3,5 cm,
 • kopia paszportu,
 • akt urodzenia,
 • zaświadczenie o niekaralności, nie starsze niż 8 miesięcy,
 • wypełniony wniosek.

Pamiętaj: wszystkie dokumenty, które dostarczamy placówce konsularnej muszą być dostarczone w oryginalne lub poświadczone kopią. Każdy dokument należy przetłumaczyć na język chorwacki przez tłumacza przysięgłego.

Formularz wniosku o wydanie zgody na pobyt czasowy, pozwolenie na pracę i pobyt stały można pobrać na stronie Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce.

Nie zapomnij: Obcokrajowiec z przyznanym prawem pobytu ma obowiązek zgłosić swój pobyt w odpowiednim posterunku policji. Po przybyciu do Republiki Chorwacji masz na to 30 dni.

Previous Article

Ta wiadomość będzie dla Ciebie szokiem. Sprawdź zarobki w Norwegii i zobacz, ile zarabia specjalista IT

Next Article

Brama do raju czy piekła?

You may also like